RSS
piątek, 26 października 2007
Generalny remont ulicy Objazdowej w Skoczowie postępuje sprawnie naprzód. Zgodnie z harmonogramem zmodernizowana ulica ma być gotowa do końca listopada i wszystko wskazuje na to, że drogowcy dotrzymają wyznaczonego terminu.


Tak wyglądał postój taksówek kilka dni temu ;)

- Najtrudniejszy etap mamy już za sobą, gdyż w trakcie przebudowy północnego pasma jezdni wykonaliśmy wszystkie przekładki, a to wstrzymywało prace. Dzisiaj mamy maty poślizg w stosunku do harmonogramu, ale nie jest źle, bo pozostały nam już do wykonania praktycznie tylko roboty drogowe i brukowe. Oby tylko pogoda nie przeszkadzała - mówi Barbara Hyrnik, szefowa Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie, będącego inwestorem zadania.
źródło: GZC/wiadomości.ox.pl.
09:50, anicetta
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 25 października 2007
Obok domu 'Caritas' (gmach dawnego katolickiego sierocińca, zbudowanego w 1910r.) przy ul. Mickiewicza stoi statua Jana Sarkandra. Postać wykuta w kamieniu. Twórca jest nieznany. Na cokole pomnika jest data 1890 i prawdopodobnie w tym czasie został ustawiony na rynku obok czyszczarni z Jonaszem (obecnie Jonasz vel Tryton stoi na fontannie, znacie ze zdjęć). Figura św. J. Sarkandra wraz z postumentem została usunięta z rynku w 1942r.


10:19, anicetta
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 23 października 2007
Dziś kolejny widoczek na wzgórze Kaplicówka. Powinniście poznawać już kilka charakterystycznych punktów Skoczowa. Które to?

11:07, anicetta
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 października 2007
Rzeka Wisła w dzielnicy Harbutowice przyjmuje wody Brennicy - największego z dotychczasowych jej dopływów. Odtąd Wisła jest już dużą rzeką, i jej wygląd jest odmienny, niż na fragmentach położonych wyżej. Dalej utrzymuje górski charakter, lecz wyraźnie jej spadek jest mniejszy. Dno dalej kamieniste, miejscami żwirowate. Tutaj dalej cięgnie się system progów. Jednak położone one już są w nieco większych odległościach od siebie. Płanie pomiędzy nimi są głębokie (nawet do 2m), a ich szerokość przekracza nawet 25m. Krystaliczna woda pozwala tu zaobserwować piękne ryby. Właśnie - ryby. Poniżej Harbutowic rybostan Wisły znacznie się wzbogaca - pstrągom towarzyszą już klenie, także jelce, świnki, płocie i okonie a także liczny drobiazg w którym dorodne potokowce mają co wybierać. Ciągnące się wzdłuż brzegów, kamienne opaski i pojedyncze, zanurzone głazy to również bardzo ciekawe łowiska. Około 1 km poniżej złączenia z Brennicą, Wisła wpływa na teren Skoczowa. A tam już gruba woda daje wędkującemu naprawdę wiele możliwości. Za Skoczowem nurt rzeki nieco złagodnieje. Liczne wyżej progi napotkamy dalej, ale będą one znajdowały się w większych odległościach od siebie. Tutejsze płanie są już długie, przekraczają nierzadko kilkaset metrów stanowią istne eldorado lubiącym łowić klenie (okazy i do 70 cm) Ale wciąż kamienisto -żwirowe dno i interesujące bystrza, progi i wlewy pomiędzy nimi sprawią, że pstrągi mają tu dobre stanowiska i także są liczne. /http://www.malawisla1.pl/Opis_Lowiska.htm/


Tak dwa tygodnie temu Wisła łączyła się z Brennicą (płynie z Brennej)
13:19, anicetta
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 21 października 2007
Rzemiosło sukiennicze przechodziło w Skoczowie różne koleje losu, a związane było z kolejnymi wzlotami i upadkami miasta.
Za fabrykę bezpośrednio poprzedzającą dzisiejszy "Pledan" uważa się fabrykę L. Zipzera - fabrykanta sukna z Bielska. L. Zipzer jest uważany za osobę, która pierwsza wprowadziła krosno mechaniczne do wytwarzania tkanin na terenie Polski południowej. Krosno mechaniczne pozwoliło odejść od wytwarzania sukna metodami manufakturowymi na metody przemysłowe. Za datę powstania Fabryki Sukna należy uważać odkupienie działki na której jest położony zakład, stało się to na wiosnę 1860 roku. Fabrykę zorganizowano w magazynach browaru miejskiego, po ich przebudowie. Po spaleniu się zabudowań fabrycznych wybudowano po 1910r nowe obiekty przy ul Garbarskiej i Fabrycznej. Liczba pracowników w 1939 r. wynosiła 200 osób.Wytwarzano przede wszystkim różnego rodzaju ciężkie koce - montany z przeznaczeniem dla armii austro-węgierskiej, imperialnej Anglii czy też później Jugosławii. W połowie lat międzywojennych produkcję fabryki zdominowały koce i sukna na potrzeby wojska, instytucji oraz ludności cywilnej.
/na podstawie "Dzieje Skoczowa" - E. Biszorski, J. Broda, W. Iwanek, K. Kajzer/

Dużo można by napisać o historii tego zakładu, bo ma bardzo bogatą przeszłość (był bogatym zakładem) i sądząc po dzisiejszym zdjęciu wydawałoby się, że to już koniec.Nie, to nie wybuchła bomba, "nasz" PLEDAN przekształca się w nowoczesną galerię. http://www.pledan.skoczow.pl/2,O_Galerii,polski
Charakterystyczny komin (zwracałam na niego uwagę przy okazji widoczków z Kaplicówki) będzie wizytówką tego miejsca. Sama jestem ciekawa jak to wszystko się zakończy. W końcu oznacza to więcej sklepów i więcej miejsc parkingowych (bezpłatnych) :)))
20:01, anicetta
Link Dodaj komentarz »
sobota, 20 października 2007
Kościółek szpitalny jest starą murowaną budowlą, której początki są nieznane. Z kościołem złączony jest przylegający doń szpitalik, w którym urządzono przytułek dla starców. Znajdowało się tam 12 pokoi, 25 łóżek, obsługę stanowiły 3 siostry i 1 osoba świecka.
Od tego szpitalika, "przytułku dla bezdomnych" nazwa przeszła i na kościółek, który w potocznej mowie skoczowian bywa nazywany Szpitalikiem.


Szpitalik - kościół szpitalny p.w. Znalezienia Krzyża Świętego z XV w

Powojenne lata walki z Kościołem, pozbawienie go możliwości działanie w społeczeństwie, miały i tu swój fatalny skutek. W 1951r. zlikwidowano Dom Starców przy Szpitaliku.
W 1958r. miło miejsce malowanie kościółka przez art. malarza J. Kawuloka z Istebnej. Malowidła ścienne po prawej stronie przedstawiają 3 sceny z życia św. Jana Sarkandra ( tutaj był ochrzczony.
Od 1975 r. kościółek ma rektora i zaczyna prowadzić całokształt duszpasterstwa, a także księgi metrykalne.
Budynek szpitalika służy jako probostwo jej duszpasterzom i miejsce katechizacji (nauki przedślubne)
/na podstawie "Dzieje Skoczowa" - E. Biszorski, J. Broda, W. Iwanek, K. Kajzer/
19:28, anicetta
Link Dodaj komentarz »
piątek, 19 października 2007
Ostatnio było Muzeum Gustawa Morcinka, to dziś o samym autorzeUrodził się w 1891 r. Był najmłodszym z czwórki rodzeństwa i został ochrzczonym imieniem Augustyn. Po ukończeniu szkoły ludowej w Karwinie - rozpoczął pracę w kopalni w wieku 16 lat, co w porównaniu z rówieśnikami było późno. Gdy miał 19 lat, górnicy zebrali pieniądze na jego edukację, dzięki czemu mógł uczęszczać do nauczycielskiej szkoły ludowej w Białej, którą ukończył w 1914 roku. W czasie I wojny światowej został powołany do służby wojskowej w austro-węgierskim garnizonie w Cieszynie. Po wojnie, od 1919 roku pracował jako nauczyciel w Skoczowie,
Swe najważniejsze utwory napisał na przełomie lat 20. i 30., zostając jedynym znaczącym śląskim, polskojęzycznym, prozaikiem okresu międzywojennego ("Łysek z pokładu Idy" (1933))
M.in. za sprawą tych, poświęconych tematyce górniczej i śląskiej utworów, znalazł uznanie i trwałe miejsce w podręcznikach literatury.
Oprócz "poważnych" tematów społecznych, pojawiają się w jego twórczości również powieści dla dzieci i młodzieży, powieści historyczne (np. "Ondraszek") oraz baśnie, nawiązujące do śląskich "bajań" ludowych. Innym bardzo charakterystyczna dla jego postaci elementem jest rozbudowana epistolografia, czasem zdarzało mu się pisać do dwudziestu listów dziennie. Morcinek otrzymał za swą twórczość wiele odznaczeń i nagród literackich, a liczne jego książki przetłumaczono na języki obce i wydano za granicą. Gustaw Morcinek zmarł na białaczkę 20 grudnia 1963
/wikipedia/
20:54, anicetta
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 18 października 2007
Dziś pokaże Wam muzeum Gustawa MorcinkaPlacówkę otwarto 20 XII 1986 r. po kapitalnym remoncie zabytkowej kamienicy z XIV wiecznymi piwnicami i rokokowa fasadą z 1793 roku.
Ekspozycja stała obejmuje - pradzieje Ziemi Cieszyńskiej - od epoki kamienia po wczesne średniowiecze ze szczególnym uwzględnieniem grodziska z VII - IX w. we wsi Międzyświeć k. Skoczowa, uważanego za pierwotny Skoczów. Część eksponatów archeologicznych pochodzi z dawnych zbiorów Karola Prausa, a całość ekspozycji usytuowano w stylowych piwnicach.
Trzy sale parteru poświęcone zostały patronowi muzeum /.../ W pomieszczeniu dawnej kaplicy zamkowej urządzony został gabinet pisarza z jego biurkiem, maszyną do pisania oraz biblioteką. W salce od frontu prezentowane są archiwalia dotyczące historii Skoczowa, w tym dokumenty książęce, cesarskie i miejskie, monety z dawnej mennicy książęcej w Skoczowie, cenne mapy i plany oraz inne pamiątki z przeszłości.
Całe I piętro to ekspozycja rzemiosła cieszyńskiego, głównie tych branż, które w regionie cieszyńsko-skoczowskim najlepiej się rozwijały, np. garbarstwo, kapelusznictwo, piernikarstwo, garncarstwo, ale także lutnictwo, rusznikarstwo, złotnictwo, zegarmistrzostwo i inne.
/http://www.muzeum-cieszyn.ox.pl/skoczowt.html/
13:17, anicetta
Link Komentarze (1) »
środa, 17 października 2007

Watki kawowe już od kilku lat powstają na allegrowej mydelniczce (w 2006r allegro wynagrodziło mnie za to - był uścisk dłoni dyrektora generalnego)

dyplom allegro

Przy KAWIE powstał pomysł (kury_nioski) żeby przed Spotkaniem Allegrowiczów w Poznaniu zafundować kawkę w realu tym samym zebrać pieniądze dla potrzebujących. W tym roku aukcja z kawą miała miejsce po raz 4.

Kiedy Skoczów stał się znany z powodu niesamowitych wakacyjnych korków, postanowiłam "KAWĘ" wzbogacić o jakieś krótkie informacje z miasta, w którym mieszkam (co zostało dobrze przyjęte) i tak trwa do dziś :)

Aby treść nie przepadła w czeluściach  archiwalnych wątków postanowiłam przepisywać je w jedno miejsce, właśnie tutaj. Stąd czasem mogą pojawiać się jakiś pytania, nicki itp., bo na allegrowej cafe, te wątki żyją (tutaj są martwe) :)

pozdrawiam

Ani.. 

13:39, anicetta
Link Komentarze (1) »
Dziś widoczek na południe. Tam w dolince - Ustroń, a dalej Wisła i reszta świata :)Dla spostrzegawczych - widać wieżę ciśnień, na którą zwróciłam uwagę przy okazji dworca pkp.
Po prawej stronie stoi kościół ewangelicki, którego znacie już z innego zdjęcia oraz wiele innych ciekawych (albo nie) budowli.
13:15, anicetta
Link Dodaj komentarz »