RSS
sobota, 06 października 2007
Dziś widoczek z nurtem Wisły (poprzednia fotka z pociągiem była "pod prąd")
(mieszkam ok. 1200m od tego miejsca)

Skoczów/Kopiec Wiślicki w tle
W oddali widać Kopiec Wiślicki (367 m n.p.m.)
Po lewej stronie, za drzewami biegnie droga krajowa do Wisły (któż nią nie jechał?)
19:22, anicetta
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 października 2007
Budynek ratusza jest niewątpliwie najciekawszym elementem w zabudowie rynku. Wzniesiono go w 1797 r., a w latach 30-tych XX w. został podwyższony o jedną kondygnację. Późno barokowa budowla posiada ciekawą fasadę, którą wieńczy wieża zegarowa. Ponad portalem wejściowym umieszczono balkon, a po jego bokach herby Śląska i Skoczowa. Na wysokości attyki zdobi wieżę malowany wizerunek św, Jana Sarkandra. Święty ten urodził się w przylegającej do
ratusza kamienicy, której fragmenty pochodzą z XVII w.
/Bractwo Księstwa Cieszyńskiego 2003/

Ratusz w Skoczowie
19:07, anicetta
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 04 października 2007
W roku 1907 zakupiono nowoczesną sikawkę parową "Dampfspritze" nazwaną popularnie "damfulą". Wóz strażacki z sikawką napędzaną pompą parową, pierwszy taki na Śląsku Cieszyńskim. Wyjeżdżając do pożaru, rozpalali go w remizie, w potem damfula przez całą drogę prychała, ciągnięta przez parę koni, dając raz po raz przeraźliwe sygnały syreną.
Niestety w 1910r. damfula zawiodła i spaliło się 17 domów mieszkalnych oraz duża ilość zabudowań gospodarczych.

damfula w Skoczowie
14:41, anicetta
Link Dodaj komentarz »
środa, 03 października 2007

W 1873r. powołano do życia Ochotniczą Straż Pożarną w Skoczowie. W tym też roku wyposażono straż w ręczną sikawką, kilka węży oraz drabinę bojową. Bazę strażaków stanowiła początkowo drewniana szopa, zastąpiona w roku 1875 murowaną parterową remizą rozbudowaną w 1907r.
W 1939r. w miejsce przestarzałej, nie wystarczającej na aktualne potrzeby wzniesiono nowy okazały budynek (najnowocześniejszy w powiecie cieszyńskim). W wyniku wojny i okupacji OSP ucierpiała - na strażnicę spadła bomba, a sprzęt i samochody zostały wywiezione przez uchodzące wojsko niemieckie. Na szczęście Niemcy pogardzili "damfulą", która obecnie stanowi wartościowy zabytek Straży.
/na podstawie "Dzieje Skoczowa" - E. Biszorski, J. Broda, W. Iwanek, K. Kajzer/

Ochotnicza Straż Pożarna w Skoczowie

11:07, anicetta
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 02 października 2007
Układ urbanistyczny rynku skoczowskiego jest typowy dla miast średniowiecznych. Niestety pożary miasta i zniszczenia z 1945 r., przyczyniły się do wyrw i dewastacji przyrynkowych kamienic, które zatraciły swój pierwotny wystrój. Wokół placu i w sąsiadujących ulicach, zachowało się jednak wiele zabytkowych domów z końca XVIII w. i z początku XIX w.,
w znacznej części już zmienionych. Budynki są głównie jednopiętrowe, a część posiada secesyjne fasady.
/Bractwo Księstwa Cieszyńskiego 2003/

kamieniczki w skoczowskiem rynku
12:48, anicetta
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 01 października 2007
Początki tradycji cukierniczych rodzinie Dusiów datowane są na 1880 r., kiedy to urodził się Franciszek Duś, syn strumieńskiego szewca Ignacego Dusia. Nauki pobierał u cieszyńskich mistrzów, by następnie rozwinąć je - w ramach czeladniczej wędrówki – w cukierni w Wiedniu. Po powrocie do Skoczowa w 1906 r. otworzył swoją cukiernię przy ul. Kościelnej. Podstawą egzystencji rodziny była sprzedaż pierników na odpustach. W związku z powyższym organizowano w tym celu piernikowe wyprawy specjalnie wynajętym wozem.
/MDK Skoczów/
ul. Kościela w Skoczowie
Dziś stuletnia kawiarenka, niestety nie radzi sobie z obecną konkurencją w mieście.

08:45, anicetta
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 30 września 2007

Dokładnie nie wiadomo, kto i kiedy założył pierwszą stację pocztową w Skoczowie. Poczta konna na szlaku Kraków-Wiedeń działała już w połowie XVI wieku, a stacja poczty w Skoczowie istniała w pierwszych dziesięcioleciach XVIII wieku.
Wiemy, że w roku 1775r. dyliżans pocztowy kursował codziennie z Wiednia przez Brno, Ołomuniec, Opawę, Cieszyn, Skoczów, Bielsko do Krakowa.
Skoczowska poczta dysponowała 6 końmi do jazdy wierzchem oraz dwoma powozami do przewozu pasażerów. Przynosiła miastu określone dochody. Zarabiali na niej rzemieślnicy (kowal, rymarz, rzemienarz, kołodziej, kupcy i gospoda).
Głos trąbki oznajmiającej zbliżanie się dyliżansu zamilkł ostatecznie w 1888r. Wtedy to uruchomiono kolej Miast Śląskich.
/na podstawie "Dzieje Skoczowa" - E. Biszorski, J. Broda, W. Iwanek, K. Kajzer/


Dziś budynek Poczty Polskiej wygląda tak:
Budynek Poczty w Skoczowie

14:00, anicetta
Link Dodaj komentarz »
sobota, 29 września 2007

Na środku rynku stoi jeden z symboli Skoczowa - fontanna z Jonaszem zwanym też Trytonem (ostatnio pięknie odrestaurowana). Rzeźba wykuta po mistrzowsku w całości, w jednolitej bryle piaskowca została osadzona w 1772r. na miejscu czyszczarni w rynku, która została usunięta w 1895r. Na temat usunięcia Jonasza z rynku krążą różne pogłoski, m. in., że pobożne mieszczki nie mogły ścierpieć figury uważając, że goły mężczyzna siedzący na środku rynku szerzy zgorszenie, a one strzegły zasad moralnego porządku. Jonasz vel Tryton wyszedł w XVIII w. spod dłuta Wacława Donaya (1744-1796), skoczowskiego
rzeźbiarza (jest także autorem posągu św. Floriana w fontannie na rynku cieszyńskim).
/na podstawie "Dzieje Skoczowa" - E. Biszorski, J. Broda, W. Iwanek, K. Kajzer/

Dziś Jonasz widziany z tyłu:

14:35, anicetta
Link Dodaj komentarz »
piątek, 28 września 2007
W 1888 r. zbudowano linię kolejową z Cieszyna do Bielska, która przecięła Skoczów i przyspieszyła rozwój miasta

most kolejowy na Wiśle w Skoczowie

Tak wygląda Wisła w Skoczowie. Jak ktoś ma dobre oko, to nad pierwszym wagonem rysują się białe punkciki, to są słynne "piramidy" w Ustroniu
09:05, anicetta
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 27 września 2007

Jako, że Skoczów w ostatnich miesiącach stał się słynnym miastem postanowiłam Wam nieco przybliżyć miasteczko, w którym mieszkam. Każdy kto wybiera się w trasę i ma po drodze Skoczów, chce czy nie chce, musi u nas się zatrzymać na dłużej, a zmuszają do tego ... roboty drogowe. W tej chwili Skoczów kojarzy się z korkami, ale to przecież chwilowe ;)

Skoczów to najstarsze miasto nad górną Wisłą. Praosadą dzisiejszego Skoczowa było grodzisko położone ok. 2 km na południowy zachód od dzisiejszego centrum. Legendarną datą założenia Skoczowa jest rok 917, a najstarsza pisana wzmianka o nim pochodzi z 1232r. Gród powstał przy szlaku solnym wiodącym z Krakowa na Morawy. Jan Długosz określił Skoczów w "Dziejach Polski" jako pierwsze miasto nad Wisłą począwszy od jej źródeł. Pewna wiadomość o miasteczku pochodzi z 1327 r., gdy książę cieszyński Kazimierz I uznał się za lennika króla czeskiego. W tym też czasie powstała drewniana warownia obronna, nazwana później "skoczowskim zamkiem". Skoczów w początkach swoich dziejów był przede wszystkim osadą rolno-rzemieślniczo-handlową. Dopiero napływ ludności z Moraw i Węgier spowodował wyspecjalizowanie się grodu głównie w rzemiośle. /http://www.ksiestwocieszynskie.republika.pl/skoczow.html/

Tutaj http://www.odleglosci.pl/mapa,polski,Skoczow.html można sobie obliczyć jak macie daleko do Skoczowa :)

09:14, anicetta
Link Komentarze (1) »
1 ... 6 , 7 , 8